Pomalé čtení: Tři důvody, proč jej praktikovat

Pomalé čtení sice na první pohled nemusí být tak lákavé. Přečtete si náš článek, a pak určitě pochopíte, proč je pro vaši mysl mnohem lepší než rychločtení.

Pomalu, nebo rychle? Asi málokdo by sáhnul po první variantě. Právě ta je ale v mnoha případech mnohem lepší volbou. V následujících řádcích vám přinášíme tři důvody, proč byste i vy během čtení měli raději zpomalit.

Více toho pochopíte

Nezáleží na tom, jestli vás zajímá více literatura faktu, nebo naopak fikce. V obou případech není úplně produktivní létat z řádku na řádek s cílem dostat se co nejrychleji na konec. Možná pochopíte základní myšlenku, ale utečou vám další souvislosti a potřebné detaily. U literatury faktu tak budete muset čtení znovu opakovat, u románů pak velice rychle zapomenete, i když čtete ty nejčtenější knihy a nejoblíbenější knihy.

Odbouráte stres

Zpomalit se však vyplatí i kvůli úplně jinému důvodu, a tím je stres. V našich životech je ho plno. Striktní termíny, tlak na výsledky, vztahy, zběsilé tempo. Proč tedy řadit na vyšší rychlost i během čtení? Právě tato aktivita vám poskytuje možnost, jak vypnout a postupovat vlastním tempem. A je jedno, jaký žánr máte nejradši. Ve všech případech určitě dosáhnete lepších výsledků, když zpomalíte a dáte danému titulu více času.

Přečtete toho víc

Jestliže¨budete během čtení knih pozornější, možná toho i více přečtete. Postupem času si tento přístup nejspíš zamilujete. Obzvlášť v případě, pokud je váš život hektický a plný stresu. Každý den tak budete mít chvilku, během níž budete moct úplně vypnout a utéct do jiného světa. Díky tomuto zvyku pak možná zvládnete zdolat mnohem víc knih než kdy před tím, a ještě si z nich odnesete nezapomenutelné zážitky. Anebo znalosti, které následně využijete při vykonávání vaší profese. Ať tak či onak, ve všech případech to do vašeho života přinese pouze pozitivní náladu a benefity.