Řada evropských zemí chystá různá omezení pro vozidla s vysokými emisemi a hodlá je nahradit elektromobily. Od letošního května se například do Paříže nedostanou vozy starší výroby. Velká Británie avizovala program, že od roku 2040 bude zákaz provozovat vozidla se spalovacími motory. Do některých švýcarských horských středisek mohou již pouze elektromobily.

Jak to bude dál?

Ještě donedávna byly značné naděje vkládány do aut s pohonem na vodík. Praxe však ukázala, že na složitém skladování a přepravě vodíku se prodělá více peněz, než na přepravě elektromobilů. Ty se stále více prosazují i díky rozšiřující se síti nabíjecích stanic. Auto na elektrický pohon nevytvářejí na rozdíl od spalovacích motorů žádné emise, a tak jsou prozatím jedním z mála řešení na zvýšení ochrany životního prostředí.

Názor EU na kvóty pro elektromobily

Podle mluvčí Evropské komise prozatím EU neplánuje zavádět kvóty na elektrické automobily. Reagovala tak na informaci německého listu Handelsblatt, který s odvoláním na zdroj z EU napsal, že EK chce urychlit odklon od spalovacích motorů tak, že do roku 2025 stanoví povinné kvóty pro nízkoemisn auta jako například elektrická. Tento list napsal, že EK uvažuje nařídit od roku 2025 evropským automobilkám, že určitý podíl jejich vozů budou muset tvořit vozy s nízkými emisemi, jako jsou například elektromobily. Výše kvóty je podle zdroje zatím otevřená.

Jaká je perspektiva elektromobilů?

O zavedení kvót uvažuje i Čína, která hodlá v brzké době nařídit výrobcům aut, aby určitý počet vyrobených vozidel tvořila nízkoemisní auta. Podle agentury DPA má být systém kvót přijat již na podzim letošního roku.

V Evropě plánuje speciální omezení Londýn, do jehož centra by měla být v roce 2018 pouštěna pouze ta auta, která zvládnou ujet na elektřinu alespoň 50 kilometrů. K zemím, které tímto chtějí přispět k ozdravění životního prostředí, se přidalo také Norsko, které se zavázalo začít od roku 2025 prodávat pouze elektromobily nebo plug-in-hybridy.