V České republice mají podnikatelé i firmy povinností opravdu mnoho a jednou z nich je průběžná evidence odpadu. Podle zákona je nutné podávat roční hlášení za odpady a to tehdy, když překročíte stanovený limit. V roce 2021 ovšem přišel zákon o odpadech 541/2020 Sb., díky kterému už možná roční hlášení za odpady podávat nemusíte.

Jaké změny přinesl nový zákon?

Zákon se týká především těch, kteří produkují nebezpečný odpad. Dříve jste museli roční hlášení zpracovat a včas poslat na ISPOP.CZ, když jste produkovali více než 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se limit posouvá na 600 kilogramů. Jestliže jste v limitu, roční hlášení se vás netýká. Stále však musíte vést průběžnou evidenci odpadů, která bude prokazovat, že hranici 600 kilogramů nepřekračujete, je to důležité v případě kontroly. U běžného odpadu zůstává stále stejná hranice a sice 100 tun za rok.

Změna nezasáhla jen limity odpadu, ale také datum odeslání. Pokud se vás týká povinnost ročního hlášení za odpady, musíte být registrovaní na ISPOP.CZ a hlášení za odpady poslat do 28.2. následujícího roku. Dříve to bylo do 15.2., máte tedy více času, což zajisté potěší. Když budete podávat roční hlášení za odpady 2022, budete ho muset odeslat do konce února následujícího roku.

Evidenci a hlášení za odlady můžete nechat zkušenějším

Věděli jste, že vám se všemi zákonnými povinnostmi v odpadech, včetně ročního hlášení o produkci odpadů, průběžné evidence odpadů a dalších, mohou pomoci odborníci? Stačí se obrátit na Rocnihlaseni.cz, kde naleznete bližší informace a také formulář, který jen vyplníte. Proč řešit tuto náročnou záležitost svépomocí, když jsou zde zkušení pracovníci, kteří vše udělají za vás a vy budete mít jistotu, že je vše správně vyřízené.