Nepochybně jste se již někdy setkali s někým, kdo si posteskl nad ztrátou nebo odcizením důležitých souborů. Taková záležitost může stát jednotlivce či firmu spoustu peněz a zároveň způsobit spoustu dalších problémů – zejména pak v případě, že jde o citlivé údaje o klientech, důležité dokumenty, know-how apod. K obvyklým důvodům patří napadení systému počítačovým virem, mechanická závada a nepoctivost zaměstnance, který se rozhodne vydělat prodejem informací konkurenci. Nepříjemným situacím lze naštěstí předcházet. Dodržujte následující pravidla a vaše data budou v bezpečí.

1. Udržujte OS a aplikace aktuální

Naprostým základem informační bezpečnosti je průběžná aktualizace operačního systému. Pokud používáte OS, který již aktualizován není (např. stařičký Win XP nebo Windows 7), přejděte na novější verzi. Výrazně tím snížíte riziko napadení škodlivým kódem. A samozřejmě aktualizujte také jednotlivé aplikace, jež běžně používáte.

2. Používejte antivirový program

Nemusíte jich používat několik – stačí jeden kvalitní, s aktualizovanou databází. Antivirový program ochrání váš operační systém před různými druhy škodlivého softwaru – viry, malware, adware, ransomware atd.

3. Management identity

Pokud jde o ochranu dat ve firmě, prvním krokem je správné nastavění přístupových práv jednotlivých uživatelů. Správa identit je mnohem jednodušší a efektivnější s tzv. identity managerem – programem, který umožňuje snadné zakládání, mazání a úpravy profilů z jediného místa, ale také celkový audit přístupů. Spoustu praktických informací na téma management identity najdete na blog.bcvsolutions.eu.

4. Pravidelné zálohování

Stoprocentní ochrany dat nedosáhnete ani velmi důslednou prevencí. Můžete sice minimalizovat nebo zcela eliminovat riziko krádeže, ale příliš neovlivníte životnost hardwaru. Proto je nanejvýše vhodné soubory zálohovat na externím úložišti, které uskladníte v optimálních podmínkách.