Myslíte si, že den by měl mít víc než 24 hodin? To nejste sami. Přesto byste neměli dohánět resty na úkor spánku. Nejenže si zkracujete život, ale celkově zhoršujete jeho kvalitu. Nedostatek spánku ovlivňuje fungování těla i mozku během celého dne. Energii se sice někteří z nás snaží dohnat pomocí kofeinu, což ovšem nemusí být dobré pro zdraví z dlouhodobého hlediska.

Spěte průměrně osm hodin

Bezesporu se mezi námi najdou výjimky, kterým stačí šest hodin, nebo naopak spáči, co nemají problém proležet v posteli půl dne. Většina z nás ale nepatří ani do jedné skupiny.

Základním doporučením odborníků je průměr osm hodin kvalitního spánku. Kvalitní spánek je řízen také časem, kdy uleháme. Ten by měl být každý den podobný a logicky by se mělo jednat o období, kdy je tma.

Respektujte přírodní cykly

Tělo je řízeno hormony, které se vyplavují v přirozených cyklech závisejících často právě na spánku. Pro správné fungování těla musíme tyto cykly respektovat, jinak mohou nastat různé problémy s energetickým příjmem či výdejem. Hormony, jež mají negativní vliv na tělo při nedostatku spánku, jsou především:

  1. Ghrelin, jenž navozuje hlad. V kombinaci s nedostatkem spánku zvyšuje příjem energie.

  2. Leptin, který navozuje pocit sytosti. Při nedostatku spánku způsobuje větší chuť k jídlu.

  3. Kortizol, ten spolu s nedostatečným spánkem zvyšuje stres.

Výhody kvalitního a pravidelného spánku

Kvalitní spánek zapříčiní, že vám bude k nasycení stačit méně jídla, což oceníte zejména v případě, že se snažíte zhubnout nebo žít zdravě. Dále se takto minimalizují chutě na sladké a průmyslově zpracované potraviny. Dostatečný spánek nám také poskytuje mnohem více energie během celého dne, což umožní aktivnější život a zvýšení energetického výdeje. Díky tomu lépe vybudujete svalovou hmotu.

Zdravé návyky

S kvalitním životním stylem se neodmyslitelně pojí také zdravé návyky. Pijete pravidelně alkohol? A jak je to s vaší aktivitou na sociálních sítích? Zlepšují váš život nebo vás naopak stresují? Nezapomeňte ani na tabákové výrobky!

Zkuste se zamyslet, zda není lepší pít příležitostně, sociální sítě omezit na minimum nebo přejít na méně škodlivé varianty užívání nikotinu. Můžete vyzkoušet PULZE, jehož iD náplně, které se do něj vkládají, vykazují o 94 procent nižší škodlivost oproti klasice a zároveň neotravují okolí nepříjemným zápachem.

Autor: Elena Gottfried