Automatizace a možnost užívání různých čidel přišla do domácností i firemních staveb už před dost dlouhou dobou. Jenže teprve nedávno se dá říct, že se začali ukazovat možnosti kompletního inteligentního řízení domácích topných a vodovodních systémů.

Přitom se rozhodně systémy nezměnily už od prvního pohledu, ale vše spadá pouze na úkor několika málo komponentů, které nabízejí lepší vlastnosti a možnosti nastavení. O pár konkrétních si také napíšeme na následujících řádcích.

Automatizace směšování vody

O směšování vody se v sítích starají standardně směšovací ventily. Na vstupech je studená a teplá voda, přičemž na výstupu je následně pouze smíšená voda. Jenže nestavení těchto ventilů je skrz na skrz řešeno pomocí jejich manuálního ladění, což dlouho znemožňovalo možnosti jejich automatizace. V současnosti jsou ale k dispozici pro různé systémy pokročilé komponenty jako servopohony ARM ProClick, které nám dávají donedávna nedostupnou možnost i na dálku pracovat se směšováním vody pomocí přenastavení směšovacích ventilů.

Odvzdušňování systému vás už nemusí zajímat

Minimálně z dětství si můžeme pamatovat začátek každé topné sezony. Ty začínaly především tím, že se musela jednotlivá topení odvzdušnit. Důvodem je tlak, který zůstává v potrubí. Ten by znemožňoval rovnoměrné naplnění vodou a tím pádem aktivaci topného zařízení. Moderní systémy už ale obsahují automatické odvzdušňovací ventily, které se o tuto aktivitu už starají kompletně sami. Tlak v systému vás tak už rozhodně nemusí trápit.

Pokročilé možnosti monitorování

Další zajímavou výhodou, kterou moderní systémy mají, jsou pevné i přenosné monitorovací systémy, které umožňují detailní kontrolu nastavení a stavu celého systému. Především u přenosných je zásadní výhodou to, že můžeme jednotlivé hodnoty měřit v různých částech systému. To se nám může hodit především v případě, kdy se funkce celku nejeví dobře, ale přitom je jenom některá jeho součást tou, která problém tvoří. Přenosná metoda nám tak dává tu možnost měřit jednotlivé části systému, díky čemuž lze najít problém.