Posted on

Víte, proč byste neměli pít vodu, která byla dlouhou dobu v plastové láhvi?

Pokud je voda v plastové láhvi vystavená teplu, například vlivem slunce, je to důvod, proč ji už nepít. Studie ukazují, že rozehřátý plast uvolňuje nejrůznější chemikálie. Právě vysoké teploty, zejména ty v létě, mohou za to, že plastová láhev začne ze sebe vypařovat chemické látky, které mají zásadní vliv na naše zdraví. Tato skutečnost se ví již od roku 2014…

Profesoři provedli výzkum asi šestnácti různých značek balené pitné vody, kterou denně konzumujeme na svých cestách za sportem či prací. Potvrdilo se, že uvolněné chemikálie z plastové nádoby, představují opravdu zásadní zdravotní problém a ovlivňují vodu, obsaženou v této láhvi. Výzkum, který proběhl na Floridě, trval přes jeden měsíc. Voda v plastových láhvích byla podrobena různým teplotám, zkoušená v lednici i na přímém slunci, při pokojové teplotě, při teplotě v rozpáleném autě a podobně. Zkoušelo se až do sedmdesáti stupňů Celsia.

Jaké hrozí nebezpečí?

Láhve, vyráběné přímo pro konzervaci vody, jsou nejčastěji zhotoveny z polyethylentereftalátu, tedy materiálu, který se obyčejně používá pro balení různých potravin a nápojů, protože se jedná o lehký a odolný materiál. Dnes už se dokonce začínají vyrábět ještě jemnější plastové láhve, které se snadno deformují. Pokud je tento materiál zahříván při teplotě v rozmezí do sedmdesáti stupňů, vypouští bisfenol a další chemické látky, které mají podle odborníků zásadní vliv na hladinu hormonů v našem těle.

Další sloučeninou, která se uvolňuje, je i antimon, čili tvrdý kov, který bohužel obvykle souvisí s onemocněním srdce a plic, a který se podle výzkumu uvolňuje v závislosti na nabývající teplotě.

Tedy bez ohledu na to, jak moc jste nejen v létě žízniví – v případě, že máte láhev s vodou rozehřátou z celodenního pobytu v rozpáleném autě, rozhodně ji vyhoďte a obstarejte si vodu čerstvou. Děláte to pro své zdraví.