Brexit způsobil spoustu nečekaných problémů i tradičním dopravcům. Na co se museli připravit a co je od nového roku potkává?

O brexitu se mluvilo poměrně dlouhou dobu, až teď k němu ale opravdu došlo. 1. ledna 2021 Velká Británie oficiálně opustila Evropskou unii a všichni její členové ji tedy považují za stát třetí země. Je tedy jasné, že se změny musely dotknout i doručování zásilek.

Vyšší ceny

Mezinárodní přeprava zásilek v rámci Evropské unie je výrazně zjednodušená. A jelikož Velká Británie už není jejím členem, vše se výrazně zkomplikovalo. První komplikace přichází na samém počátku – při odesílání balíku. Pošta má totiž povinnost vyplňovat i celní data. I kvůli tomu stouply ceny doručení balíku do Británie i o více než tři koruny.

Podobné problémy se očekávají i ohledně lhůty dodání. Přeprava zásilky do zahraničí a její doba je navíc ovlivněna i aktuální situací související s koronavirem. V tuto chvíli totiž některé aerolinky vůbec nelétají. Může za to především nově objevená mutace Covidu 19, která se už ale rozšířila dál do Evropy.

Problémy na hranicích

Přeprava zásilek do zahraničí byla už loni o něco dražší. Letos se ale individuálně zvedla cena právě při odesílání balíků do Velké Británie. Ceny se liší podle dopravců, obecně ale můžeme říct, že jde o řády korun, v některých případech i desetikorun. Vyplnění celních informací je zkrátka novou nutností, která se musí vyplatit.

Vyplněné celní informace už byly nutností v prosinci. Pošta sice balík odeslala i bez jejich vyplnění, mohlo ale dojít k problémům právě při doručování do Británie. Zvlášť pokud balík nestihl dorazit včas, tedy před koncem roku 2020. Chybějící celní data tak mohla způsobit zbytečné prodlení při doručování, v nejhorším možném případě i nedoručení zásilky příjemci.