Závislost na alkoholu je v současné době jedním z největších problémů, se kterým dnešní společnost bojuje. A jelikož bortí nejen člověka jako takového, ale také vztahy, které má, léčba závislosti je nevyhnutelná. Zeptali jsme se však odborníků na to, proč se vlastně lidé k alkoholu upínají. Podle nich je důvodem to, co alkohol umí. Mluvíme konkrétně o umu zbavovat nás emočních bloků.

V dospělosti neumíme vyjadřovat emoce

Když jsme děti, je všechno jednodušší. Zejména tedy vyjadřování našich vlastních emocí. Nebojíme se plakat, nebojíme se křičet nebo řvát, nebojíme se však ani radovat. V dospělosti se mince trochu obrací a přichází jisté emoční bloky, které neumíme odstranit. Najednou neumíme řádně čelit úzkostem, máme pocit, že projevovat své emoce je nemístné, špatné a trapné. Jenže jet o zcela jinak.

Bohužel nám to ani terapeuti, ani jiní odborníci nemohou vysvětlit. Upínáme se proto k alkoholu, díky němuž umíme čelit zmiňovaným emočním blokům daleko snáze a bez naší sebemenší námahy. Jenže tím roste pravděpodobnost závislosti na alkoholu a začíná naše celkové zničení.

Alkohol a lidská psychika

Alkohol podle odborníků uvolňuje úzkost a stres, se kterým bez něj velmi často neumíme pracovat. A to nám ostatně pomáhá při komunikaci, která není, když se stresem nebo úzkostí pracovat neumíme, bezproblémová. Alkohol dokáže odbourávat stud, i proto se ostatně při večerech s přáteli u skleničky dobrého vína dokážeme velmi rychle seznámit, navázat kontakt a velmi často budoucí vztah.

Alkohol je však ve větší míře nebezpečný, proto bychom měli hledat jeho alternativy. Mluvíme kupříkladu o pohybu, při kterém se uvolňuje endorfin taktéž zbavující nás stresu. Je však pravdou, že pohyb nám na rozdíl od alkoholu od emočního bloku tak rychle a efektivně nepomůže.

Alkohol nevyvolává konkrétní emoce

Závěrem je nutné dodat, že alkohol nevyvolává žádné konkrétní emoce. Jen uvolňuje naše obrany a zábrany, které jinak máme a které nám mnohdy emoce, které již v nás jsou, blokují a nedovolují ventilovat.