Dejte si pozor na housenky, které jsou sice nádherně zbarvené, krásně buclaté a vypadají neškodně, ovšem nemusí to být vždy pravda. Zejména děti neodolají této živočišné říši a mají tendence, hrát si s těmito barevnými chlupatými potvůrkami. To však může mít vážné následky…

Například státy, jako je Ohio anebo Pensylvánie ani netuší, jaké druhy havěti se u nich vyskytují. Právě nedávné místní zprávy informovaly o případu malého chlapce, který se  nalákal na krásně zbarvenou housenku a neodolal se jí nevěnovat… Nechal ji lézt po svém těle, načež musel být chvíli nato hospitalizován s těžkou vyrážkou na obličeji a krku. Toto je fakt.

Proto v rámci varování upozorňujeme, že byť chmýří housenek dokáže krásně polechtat, dokáže ovšem také závažně podráždit lidskou pokožku. Ve skutečnosti je totiž toto chmýří spojeno s jedovatými žlázami housenky, vypouští tak nebezpečný jed, a to zejména ve chvíli, kdy má housenka pocit, že je v nebezpečí. Přičemž standardně má housenka vždy pocit, že jí chcete ublížit a výsledek tak na sebe nenechá dlouho čekat… Jed, který ze sebe tento tvor vypouští, způsobuje opravdu nemilé horečky. Jako první pomoc pak v takovém případě poslouží například mléko a led, díky kterým může vyrážka zmizet již po několika dnech, není to však podmínkou. Jediné pozitivum je, že vás tento hmyz nemůže zabít, a pak jej také nenaleznete v zimě. Vyhnout se mu je však největší léčbou.