Pojmy vaporizace a vaporizéry jsou odvozeny od latinského výrazu vapor, což je v českém překladu pára. Mluvíme-li tedy od vaporizérech, jde v podstatě o odpařovače. Pokud se jedná například vaporizéry konopí, které jsou přenosné a kapesní, nezamořují okolí kouřem jako běžné kouření. Vaporizéry se používají i v medicíně jako alternativ inhalace bylin. Toto inhalování je mnohem účinnější, než běžné inhalování bylin spařených horkou vodou v hrnci. Takto inhalující člověk musí mít na hlavě ručník a obličej v hrnci nad horkou párou, což může způsobit i popálení. Naopak odpařovač, čili vaporizer byliny toto riziko vylučuje.

Vaporizér konopí

Předně je třeba uvést, že konopný vaporizer lze využít i jako vaporizér na byliny. Vaporizér obecně funguje tak, že elektronicky regulovaná topná tělíska dosahují teploty přesně pod bodem spalování a zahřívají odpařovací komoru. Do této komory se vkládá konopí, nebo byliny jako je levandule, šalvěj či hřebíček. Také se sem mohou vkládat e-kapaliny, aromatické oleje nebo plastické směsi. Z konopí, bylinek nebo jiných látek se díky zahřívání uvolňují veškeré účinné látky, přičemž ale nedochází k produkci kouře ani karcinogenních látek. To znamená, že konopný vaporizer je výrazně méně škodlivý nežli jakékoli jiné kouření. Dalším plusem je levnější provoz, a sice díky vyšší účinnosti odpařování.

Různé typy vaporizérů

Odpařovače, neboli vaporizéry jsou k dostání v mnoha různých typech. Jejich pestrý sortiment nabízí společnost Vivapoint s.r.o. EKOSMOKE.CZ. V nabídce obchodu jsou jak jednoduché a cenově velmi přijatelné typy, tak vaporizéry, které uspokojí i pokročilé uživatele. Ti si mohou vybrat mezi luxusními modely vybavenými pokročilými funkcemi. Příkladem za všechny je přenosný vaporizér Flowermate Swift Pro, který dosáhne potřební teploty za 30 vteřin a vytvořená pára prochází náústkem pouze při potažení. Tento vaporizér má velký OLED displej a jednoduché ovládání teploty mezi 60° až 230° C. Na výběr jsou čtyři různé skleněné a dřevěné nástavce. Všechny části, přes které probíhá inhalace jsou izolovány od elektroniky, takže je zachována maximální čistota a chuť.